Oscar za najbolju šminku
Oscar za najbolju šminku (eng. Academy Award for Makeup) dodjeljuje se redovito od 1981. Za razliku od drugih kategorija, za šminku se nominiraju samo tri, a ne pet filmova.
Dobitnici i nominirani
1980-e
Godina | Dobitnik film | Nominirani |
---|---|---|
1981. | Richard A. Baker – Američki vukodlak u Londonu | Stan Winston – Otkucaji srca |
1982. | Sarah Monzani, Michele Burke – Quest for Fire | Tom Smith – Gandhi |
1983. | nagrada nije dodijeljena | |
1984. | Paul LeBlanc, Dick Smith – Amadeus | Michael Westmore – 2010. Richard A. Baker - Greystoke: Legenda o Tarzanu |
1985. | Michael Westmore, Zoltan Elek – Maska | Ken Chase – Boja purpura Carl Fullerton – Remo Williams: Pustolovina počinje |
1986. | Chris Walas, Stephan Dupuis – Muha | Michael Westmore, Michele Burke – Pleme špiljskog medvjeda Peter Robb-King, Rob Bottin – Legenda |
1987. | Richard A. Baker – Harry i Hendersonovi | Bob Laden - Sretna Nova godina |
1988. | Ve Neill, Steve LaPorte, Robert Short – Bubimir | Richard A. Baker – Princ otkriva Ameriku Tom Burman, Bari Dreiband-Burman – Scrooged |
1989. | Manlio Rocchetti, Lynn Barber, Kevin Haney – Vozeći gospođicu Daisy | Maggie Weston, Febrizio Sforza – Pustolovine baruna Munchausena Dick Smith, Ken Diaz, Greg Nelson – Tata |
1990-e
Godina | Dobitnik film | Nominirani |
---|---|---|
1990. | John Caglione, Doug Drexler – Dick Tracy | Michele Burke, Jean-Pierre Eychenne – Cyrano de Bergerac Ve Neill, Stan Winston – Edward Škaroruki |
1991. | Stan Winston, Jeff Dawn – Terminator 2: Sudnji dan | Greg Cannom, Manly Westmore, Christina Smith – Kuka Michael Mills, Edward French, Richard Snell – Zvjezdane staze VI: Neotkrivena zemlja |
1992. | Greg Cannom, Michele Burke, Matthew W. Mungle – Drakula | Ve Neill, Ronnie Specter, Stan Winston – Batman se vraća Greg Connom, Ve Neill, John Blank – Hoffa |
1993. | Greg Cannom, Ve Neill, Yolanda Toussieng – Tatica u suknjici | Carl Fullerton, Alan D'Angerio – Philadelphia Christina Smith, Matthew Mungle, Judy Alexander Cory – Schindlerova lista |
1994. | Richard A. Baker, Ve Neill, Yolanda Toussieng – Ed Wood | Daniel C. Striepeke, Hallie D'Amore, Judith A. Cory – Forrest Gump Daniel Parker, Carol Hemming, Paul Engelen – Frankenstein |
1995. | Peter Frampton, Paul Pattison, Lois Burwell – Hrabro srce | Ken Diaz, Mark Sanchez – Moja obitelj Greg Cannom, Bob Laden, Colleen Callaghan – Cimeri |
1996. | Richard A. Baker, David LeRoy Anderson – Luckasti profesor | Matthew W. Mangle, Deborah La Mia Denaver – Duhovi Mississippija Michael Westmore, Scott Wheeler, Jake Garber – Zvjezdane staze: Prvi kontakt |
1997. | Richard A. Baker, David LeRoy Anderson – Ljudi u crnom | Lisa Westcott, Veronica Brebner, Beverley Binda – Gospođa Brown Tina Earbshaw, Greg Cannom, Simon Thompson – Titanic |
1998. | Jenny Shircore – Elizabeta | Lois Burwell, Conor O'Sullivan, Daniel C. Striepeke – Spašavanje vojnika Ryana Lisa Westcott, Veronica Brebner – Zaljubljeni Shakespeare |
1999. | Christine Blundell, Trefor Proud – Topsy-Turvy | Greg Cannom – Mojih 200 godina Richard A. Baker – Život Michele Burke, Mike Smithson – Austin Powers: Špijun koji me hvatao |
2000-e
Godina | Dobitnik film | Nominirani |
---|---|---|
2000. | Richard A. Baker, Gail Ryan – Kako je Grinch ukrao Božić | Michele Burke, Edouard Henriques – Ćelija Ann Buchanan, Amber Sibley – Sjena vampira |
2001. | Peter Owen, Richard Taylor – Gospodar prstenova: Prstenova družina | Greg Cannom, Colleen Callaghan – Genijalni um Maurizio Silvi, Aldo Signoretti – Moulin Rouge |
2002. | Beatrice De Alba, John Jackson – Frida | John Elliott, Jr., Barbara Lorenz – Vremenski stroj Sandy Powell – Bande New Yorka Ann Roth – Sati Anna B. Sheppard – Pijanist |
2003. | Richard Taylor, Peter King – Gospodar prstenova: Povratak kralja | Edouard Henriques, Yolanda Toussieng – Gospodar i ratnik: Daleka strana svijeta Ve Neill, Martin Samuel – Pirati s Kariba: Prokletstvo Crnog bisera |
2004. | Valli O'Reilly, Bill Corso – Lemony Snicket: Niz nesretnih događaja | Keith Vanderlaan, Christien Tinsley – Pasija Jo Allen, Manuel García – Život je more |
2005. | Howard Berger, Tami Lane – Kronike iz Narnije: Lav, vještica i ormar | David Leroy Anderson, Lance Anderson – Cinderella Man Dave Elsey, Nikki Gooley – Zvjezdani ratovi, Epizoda 3: Osveta Sitha |
2006. | David Marti, Montse Ribe – Panov labirint | Aldo Signoretti, Vittorio Sodano – Apocalypto Kazuhiro Tsuji, Bill Corso – Klik - za savršen život |
2007. | Didier Lavergne, Jan Archibald – La Vie en Rose | Richard A. Baker, Kazuhiro Tsuji – Norbit Ve Neill, Martin Samuel – Pirati s Kariba: Na kraju svijeta |
2008. | Greg Cannom – Neobična priča o Benjaminu Buttonu | John Caglione Jr., Conor O'Sullivan – Vitez tame Mike Elizalde, Thomas Floutz – Hellboy 2: Zlatna vojska |
2009. | Barney Burman, Mindy Hall, Joel Harlow – Zvjezdane staze | John Henry Gordon, Jenny Shircore - Mlada Viktorija Aldo Signoretti, Vittorio Sodano – Il Divo |
2010-e
Godina | Dobitnik film | Nominirani |
---|---|---|
2010. | Rick Baker, Dave Elsey – Vukodlak | Adrien Morot - Barnijeva verzija Edouard F. Henriques, Gregory Funk , Yolanda Toussieng – Put natrag |
2011. | Mark Coulier, J. Roy Helland – Željezna lady | Martial Corneville, Lynn Johnson, Matthew W. Mungle - Albert Nobbs Nick Dudman, Amanda Knight , Lisa Tomblin – Harry Potter i Darovi Smrti 2. dio |
2012. | Lisa Westcott, Julie Dartnell – Les Misérables | Howard Berger, Peter Montagna, Martin Samuel - Hitchcock Peter Swords King, Rick Findlater, Tami Lane – The Hobbit: An Unexpected Journey |
- p
- r
- u
- Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS)
- Rekordi
- Oskarovska sezona
- Governors Awards
- Historija filma
- Najbolji film
- Najbolja režija
- Najbolji glumac
- Najbolja glumica
- Najbolji sporedni glumac
- Najbolja sporedna glumica
- Najbolji adaptirani scenario
- Najbolji originalni scenario
- Najbolji animirani film
- Najbolji dokumentarni film
- Najbolji film na stranom jeziku
- Najbolji kratki animirani film
- Najbolji kratki dokumentarni film
- Najbolji kratki igrani film
- Najbolja fotografija
- Najbolja kostimografija
- Najbolja montaža
- Najbolja šminka i frizura
- Najbolja originalna muzika
- Najbolja originalna pjesma
- Najbolja scenografija
- Najbolja montaža zvuka
- Najbolje miksanje zvuka
- Najbolji vizualni efekti
- Počasni Oscar
- Oscar za posebno dostignuće
- Naučna i tehnička nagrada Akademije
- Memorijalna nagrada Irving G. Thalberg
- Humanitarna nagrada Jean Hersholt
- Nagrada Gordon E. Sawyer
- Studentski Oscar
- Najbolji pomoćnik režisera
- Najbolja plesna režija
- Najbolja režija filmske komedije
- Najbolji mehanički efekti
- Najbolji kratki film od dvije role
- Najbolji kratki film u boji
- Najbolji inovativni kratki film
- Najbolji originalni mjuzikl
- Najbolji originalni sinopsis
- Najbolji titlovi
- Najbolja jedinstvena i umjetnička kvaliteta produkcije
- Omladinski Oscar
- 1927/28
- 1928/29
- 1929/30
- 1930/31
- 1931/32
- 1932/33
- 1934
- 1935
- 1936
- 1937
- 1938
- 1939
- 1940
- 1941
- 1942
- 1943
- 1944
- 1945
- 1946
- 1947
- 1948
- 1949
- 1950
- 1951
- 1952
- 1953
- 1954
- 1955
- 1956
- 1957
- 1958
- 1959
- 1960
- 1961
- 1962
- 1963
- 1964
- 1965
- 1966
- 1967
- 1968
- 1969
- 1970
- 1971
- 1972
- 1973
- 1974
- 1975
- 1976
- 1977
- 1978
- 1979
- 1980
- 1981
- 1982
- 1983
- 1984
- 1985
- 1986
- 1987
- 1988
- 1989
- 1990
- 1991
- 1992
- 1993
- 1994
- 1995
- 1996
- 1997
- 1998
- 1999
- 2000
- 2001
- 2002
- 2003
- 2004
- 2005
- 2006
- 2007
- 2008
- 2009
- 2010
- 2011
- 2012
- 2013
- 2014
- 2015
- 2016
- 2017
- 2018