GNK Dinamo Zagreb
Mavi-BeyazKuruluş 9 Haziran 1945 (78 yıl önce) (1945-06-09) Stadyum Maksimir Stadyumu
(Kapasite: 35.423) Başkan Velimir Zajec Teknik direktör Sergej Jakirović Lig Prva HNL 2022-23 1. Resmî site nk-dinamo.hr
(Kapasite: 35.423)
İç saha forması |
GNK Dinamo Zagreb, Hırvat futbolunun önde gelen takımlarından biridir. Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de 1945 yılında kurulmuştur. Maçlarını 38.923 kapasiteli Maksimir Stadyumu'nda oynamaktadır.
Zagreb kentinin başka büyük takımı olmadığı için ülkenin en çekişmeli mücadelesi Dinamo Zagreb ve Split şehrinin takımı Hajduk Split arasındadır. Ülkede bu iki takımın yaptığı maçlar büyük çekişmeye ve heyecana sahne olmaktadır.
Avrupa Kupaları Tarihi
Sezon | Turnuva | Tur | Opponent | Ev | Deplasman | Agg. |
---|---|---|---|---|---|---|
1958-59 | Şampiyon Kulüpler Kupası | QR | Dukla Prag | 2-2 | 1-2 | 3-4 |
1960-61 | Kupa Galipleri Kupası | QF | RH Brno | 2-0 | 0-0 | 2-0 |
SF | Fiorentina | 2-1 | 0-3 | 2-4 | ||
1961-62 | Fuar Şehirleri Kupası | R1 | Stævnet | 2-2 | 7-2 | 9-4 |
R2 | Barcelona | 2-2 | 1-5 | 3-7 | ||
1962-63 | Fuar Şehirleri Kupası | R1 | Porto | 0-0 | 2-1 | 2-1 |
R2 | Union SG | 2-1 | 0-1 | 2-2 play-off 3-2 | ||
QF | Bayern Münih | 0-0 | 4-1 | 4-1 | ||
SF | Ferencváros | 2-1 | 1-0 | 3-1 | ||
Final | Valencia | 1-2 | 0-2 | 1-4 | ||
1963-64 | Kupa Galipleri Kupası | QR | LASK | 1-0 | 0-1 | 1-1 (po 1-1) |
R1 | Celtic | 2-1 | 0-3 | 2-4 | ||
1964-65 | Kupa Galipleri Kupası | R1 | AEK Atina | 3-0 | 0-2 | 3-2 |
R2 | Steaua Bükreş | 2-0 | 3-1 | 5-1 | ||
QF | Torino | 1-2 | 1-1 | 2-3 | ||
1965-66 | Kupa Galipleri Kupası | R1 | Atlético Madrid | 0-1 | 0-4 | 0-5 |
1966-67 | Fuar Şehirleri Kupası | R1 | Spartak Brno | 2-0 | 0-2 | 2-2 (c) |
R2 | Dunfermline Athletic | 2-0 | 2-4 | 4-4 (d) | ||
R3 | Dinamo Pitești | 0-0 | 1-0 | 1-0 | ||
QF | Juventus | 3-0 | 2-2 | 5-2 | ||
SF | Eintracht Frankfurt | 4-0 | 0-3 | 4-3 | ||
Final | Leeds United | 2-0 | 0-0 | 2-0 | ||
1967-68 | Fuar Şehirleri Kupası | R1 | Petrolul Ploiești | 5-0 | 0-2 | 5-2 |
R2 | Bologna | 1-2 | 0-0 | 1-2 | ||
1968-69 | Fuar Şehirleri Kupası | R1 | Fiorentina | 1-1 | 1-2 | 2-3 |
1969-70 | Kupa Galipleri Kupası | R1 | Slovan Bratislava | 3-0 | 0-0 | 3-0 |
R2 | Marseille | 2-0 | 1-1 | 3-1 | ||
QF | Schalke 04 | 1-3 | 0-1 | 1-4 | ||
1970-71 | Fuar Şehirleri Kupası | R1 | Barreirense | 6-1 | 0-2 | 6-3 |
R2 | Hamburg | 4-0 | 0-1 | 4-1 | ||
R3 | Twente | 2-2 | 0-1 | 2-3 | ||
1971-72 | UEFA Kupası | R1 | Botev Vratsa | 6-1 | 2-1 | 8-2 |
R2 | Rapid Vienna | 2-2 | 0-0 | 2-2 (d) | ||
1973-74 | Kupa Galipleri Kupası | R1 | Milan | 1-3 | 0-1 | 1-4 |
1976-77 | UEFA Kupası | R1 | ASA Târgu Mureș | 3-0 | 1-0 | 4-0 |
R2 | Magdeburg | 2-2 | 0-2 | 2-4 | ||
1977-78 | UEFA Kupası | R1 | Olympiacos | 5-1 | 1-3 | 6-4 |
R2 | Torino | 1-0 | 1-3 | 2-3 | ||
1979-80 | UEFA Kupası | R1 | Perugia | 0-0 | 0-1 | 0-1 |
1980-81 | Kupa Galipleri Kupası | R1 | Benfica | 0-0 | 0-2 | 0-2 |
1982-83 | Şampiyon Kulüpler Kupası | R1 | Sporting | 1-0 | 0-3 | 1-3 |
1983-84 | Kupa Galipleri Kupası | R1 | Porto | 2-1 | 0-1 | 2-2 (d) |
1988-89 | UEFA Kupası | R1 | Beşiktaş | 2-0 | 0-1 | 2-1 |
R2 | VfB Stuttgart | 1-3 | 1-1 | 2-4 | ||
1989-90 | UEFA Kupası | QR | Auxerre | 1-3 | 1-0 | 2-3 |
1990-91 | UEFA Kupası | R1 | Atalanta | 1-1 | 0-0 | 1-1 (d) |
1991-92 | UEFA Kupası | R1 | Trabzonspor | 2-3 | 1-1 | 3-4 |
1993-94 | UEFA Şampiyonlar Ligi | PR | B68 Toftir | 6-0 | 5-0 | 11-0 |
R1 | Steaua Bükreş | 2-3 | 2-1 | 4-4 (d) | ||
1994-95 | Kupa Galipleri Kupası | R1 | Auxerre | 3-1 | 0-3 | 3-4 |
1996-97 | UEFA Kupası | PR | KF Tirana | 4-0 | 6-2 | 10-2 |
QR | Spartak Moskova | 3-1 | 0-2 | 3-3 (d) | ||
1997-98 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR1 | Partizan | 5-0 | 0-1 | 5-1 |
QR2 | Newcastle United | 2-2 (uz.) | 1-2 | 3-4 | ||
UEFA Kupası | R1 | Grasshoppers | 4-4 | 5-0 | 9-4 | |
R2 | MTK Budapest | 2-0 | 0-1 | 2-1 | ||
R3 | Atlético Madrid | 1-1 | 0-1 | 1-2 | ||
1998-99 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR2 | Celtic | 3-0 | 0-1 | 3-1 |
GS | Ajax | 0-0 | 1-0 | 2nd out of 4 | ||
Olympiacos | 1-1 | 0-2 | ||||
Porto | 3-1 | 0-3 | ||||
1999-2000 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR3 | MTK Budapest | 0-0 | 2-0 | 2-0 |
GS | Manchester United | 1-2 | 0-0 | 4th out of 4 | ||
Marseille | 1-2 | 2-2 | ||||
Sturm Graz | 3-0 | 0-1 | ||||
2000-01 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR3 | Milan | 0-3 | 1-3 | 1-6 |
UEFA Kupası | R1 | Slovan Bratislava | 1-1 | 3-0 | 4-1 | |
R2 | Parma | 1-0 | 0-2 | 1-2 | ||
2001-02 | UEFA Kupası | QR | Flora Tallinn | 1-0 | 1-0 | 2-0 |
R1 | Maccabi Tel Aviv | 2-2 | 1-1 | 3-3 (d) | ||
2002-03 | UEFA Kupası | R1 | Zalaegerszeg | 6-0 | 3-1 | 9-1 |
R2 | Fulham | 0-3 | 1-2 | 1-5 | ||
2003-04 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR2 | Maribor | 2-1 | 1-1 | 3-2 |
QR3 | Dynamo Kiev | 0-2 | 1-3 | 1-5 | ||
UEFA Kupası | R1 | MTK Budapest | 3-1 | 0-0 | 3-1 | |
R2 | Dnipro Dnipropetrovsk | 0-2 | 1-1 | 1-3 | ||
2004-05 | UEFA Kupası | QR2 | NK Primorje | 4-0 | 0-2 | 4-2 |
R1 | Elfsborg | 2-0 | 0-0 | 2-0 | ||
GS | Beveren | 6-1 | 4th out of 5 | |||
Benfica | 0-2 | |||||
Heerenveen | 2-2 | |||||
VfB Stuttgart | 1-2 | |||||
2006-07 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR2 | Ekranas | 5-2 | 4-1 | 9-3 |
QR3 | Arsenal | 0-3 | 1-2 | 1-5 | ||
UEFA Kupası | R1 | Auxerre | 1-2 | 1-3 | 2-5 | |
2007-08 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR1 | Khazar Lankaran | 3-1 | 1-1 | 4-2 |
QR2 | Domžale | 3-1 | 2-1 | 5-2 | ||
QR3 | Werder Bremen | 2-3 | 1-2 | 3-5 | ||
UEFA Kupası | R1 | Ajax | 0-1 | 3-2 | 3-3 (d) | |
GS | Basel | 0-0 | 4th out of 5 | |||
Brann | 1-2 | |||||
Hamburg | 0-2 | |||||
Rennes | 1-1 | |||||
2008-09 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR1 | Linfield | 1-1 | 2-0 | 3-1 |
QR2 | Domžale | 3-2 | 3-0 | 6-2 | ||
QR3 | Shakhtar Donetsk | 1-3 | 0-2 | 1-5 | ||
UEFA Kupası | R1 | Sparta Prag | 0-0 | 3-3 | 3-3 (d) | |
GS | NEC | 3-2 | 5th out of 5 | |||
Tottenham Hotspur | 0-4 | |||||
Spartak Moskova | 0-1 | |||||
Udinese | 1-2 | |||||
2009-10 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR2 | Pyunik | 3-0 | 0-0 | 3-0 |
QR3 | Red Bull Salzburg | 1-2 | 1-1 | 2-3 | ||
UEFA Avrupa Ligi | PO | Heart of Midlothian | 4-0 | 0-2 | 4-2 | |
GS | Ajax | 0-2 | 1-2 | 3rd out of 4 | ||
Anderlecht | 0-2 | 1-0 | ||||
Timișoara | 1-2 | 3-0 | ||||
2010-11 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR2 | Koper | 5-1 | 0-3 | 5-4 |
QR3 | Sheriff Tiraspol | 1-1 | 1-1 | 2-2 (5-6 p) | ||
UEFA Avrupa Ligi | PO | Győr | 2-1 | 2-0 | 4-1 | |
GS | Club Brugge | 0-0 | 2-0 | 3rd out of 4 | ||
PAOK | 0-1 | 0-1 | ||||
Villarreal | 2-0 | 0-3 | ||||
2011-12 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR2 | Neftçi | 3-0 | 0-0 | 3-0 |
QR3 | HJK | 1-0 | 2-1 | 3-1 | ||
PO | Malmö | 4-1 | 0-2 | 4-3 | ||
GS | Ajax | 0-2 | 0-4 | 4th out of 4 | ||
Lyon | 1-7 | 0-2 | ||||
Real Madrid | 0-1 | 2-6 | ||||
2012-13 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR2 | Ludogorets Razgrad | 3-2 | 1-1 | 4-3 |
QR3 | Sheriff Tiraspol | 4-0 | 1-0 | 5-0 | ||
PO | Maribor | 2-1 | 1-0 | 3-1 | ||
GS | Dinamo Kiev | 1-1 | 0-2 | 4th out of 4 | ||
Paris Saint-Germain | 0-2 | 0-4 | ||||
Porto | 0-2 | 0-3 | ||||
2013-14 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR2 | Fola Esch | 1-0 | 5-0 | 6-0 |
QR3 | Sheriff Tiraspol | 1-0 | 3-0 | 4-0 | ||
PO | Austria Vienna | 0-2 | 3-2 | 3-4 | ||
UEFA Avrupa Ligi | GS | Chornomorets Odesa | 1-2 | 1-2 | 4th out of 4 | |
Ludogorets Razgrad | 1-2 | 0-3 | ||||
PSV | 0-0 | 0-2 | ||||
2014-15 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR2 | Žalgiris | 2-0 | 2-0 | 4-0 |
QR3 | Aalborg BK | 0-2 | 1-0 | 1-2 | ||
UEFA Avrupa Ligi | PO | Petrolul Ploiești | 2-1 | 3-1 | 5-2 | |
GS | Astra Giurgiu | 5-1 | 0-1 | 3rd out of 4 | ||
Celtic | 4-3 | 0-1 | ||||
Red Bull Salzburg | 1-5 | 2-4 | ||||
2015-16 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR2 | Fola Esch | 1-1 | 3-0 | 4-1 |
QR3 | Molde | 1-1 | 3-3 | 4-4 (d) | ||
PO | Skënderbeu | 4-1 | 2-1 | 6-2 | ||
GS | Arsenal | 2-1 | 0-3 | 4th out of 4 | ||
Bayern Munich | 0-2 | 0-5 | ||||
Olympiacos | 0-1 | 1-2 | ||||
2016-17 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR2 | Vardar | 3-2 | 2-1 | 5-3 |
QR3 | Dinamo Tbilisi | 2-0 | 1-0 | 3-0 | ||
PO | Red Bull Salzburg | 1-1 | 2-1 (uz.) | 3-2 | ||
GS | Lyon | 0-1 | 0-3 | 4th out of 4 | ||
Juventus | 0-4 | 0-2 | ||||
Sevilla | 0-1 | 0-4 | ||||
2017-18 | UEFA Avrupa Ligi | QR3 | Odds | 2-1 | 0-0 | 2-1 |
PO | Skënderbeu | 1-1 | 0-0 | 1-1 (d) | ||
2018-19 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR2 | Hapoel Be'er Şeva | 5-0 | 2-2 | 7-2 |
QR3 | Astana | 1-0 | 2-0 | 3-0 | ||
PO | Young Boys | 1-2 | 1-1 | 2-3 | ||
UEFA Avrupa Ligi | GS | Fenerbahçe | 4-1 | 0-0 | 1st out of 4 | |
Anderlecht | 0-0 | 2-0 | ||||
Spartak Trnava | 3-1 | 2-1 | ||||
R32 | Viktoria Plzeň | 3-0 | 1-2 | 4-2 | ||
R16 | Benfica | 1-0 | 0-3 (uz.) | 1-3 | ||
2019-20 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR2 | Saburtalo Tbilisi | 3-0 | 2-0 | 5-0 |
QR3 | Ferencváros | 1-1 | 4-0 | 5-1 | ||
PO | Rosenborg | 2-0 | 1-1 | 3-1 | ||
GS | Atalanta | 4-0 | 0-2 | 4th out of 4 | ||
Manchester City | 1-4 | 0-2 | ||||
Shakhtar Donetsk | 3-3 | 2-2 | ||||
2020-21 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR2 | CFR Cluj | 2-2 (6-5 p) | ||
QR3 | Ferencváros | 1-2 | ||||
UEFA Avrupa Ligi | PO | Flora Tallinn | 3-1 | |||
GS | Feyenoord | 0-0 | 2-0 | 1st out of 4 | ||
CSKA Moscow | 3-1 | 0-0 | ||||
Wolfsberger AC | 1-0 | 3-0 | ||||
R32 | Krasnodar | 1-0 | 3-2 | 4-2 | ||
R16 | Tottenham Hotspur | 3-0 (uz.) | 0-2 | 3-2 | ||
QF | Villarreal | 0-1 | 1-2 | 1-3 | ||
2021-22 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR1 | Valur | 3-2 | 2-0 | 5-2 |
QR2 | Omonia | 2-0 | 1-0 | 3-0 | ||
QR3 | Legia Varşova | 1-1 | 1-0 | 2-1 | ||
PO | Sheriff Tiraspol | 0-0 | 0-3 | 0-3 | ||
UEFA Avrupa Ligi | GS | West Ham United | 0-2 | 1-0 | 2nd out of 4 | |
Genk | 1-1 | 3-0 | ||||
Rapid Vienna | 3-1 | 1-2 | ||||
KPO | Sevilla | 1-0 | 1-3 | 2-3 | ||
2022-23 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR2 | Shkupi | 2-2 | 1-0 | 3-2 |
QR3 | Ludogorets Razgrad | 4-2 | 2-1 | 6-3 | ||
PO | Bodø/Glimt | 4-1 (uz.) | 0-1 | 4-2 | ||
GS | Chelsea | 1-0 | 1-2 | 4th out of 4 | ||
Milan | 0-4 | 1-3 | ||||
Red Bull Salzburg | 1-1 | 0-1 | ||||
2023-24 | UEFA Şampiyonlar Ligi | QR2 | Astana | 4-0 | 2-0 | 6−0 |
QR3 | AEK Atina | 1-2 | 2-2 | 3-4 | ||
UEFA Avrupa Ligi | PO | Sparta Prag | 3-1 | 1-4 | 4-5 | |
UEFA Konferans Ligi | GS | Astana | 5-1 | 2-0 | 2nd out of 4 | |
Ballkani | 3-0 | 0-2 | ||||
Viktoria Plzeň | 0-1 | 0-1 | ||||
KPO | Real Betis |
Başarıları
- Yugoslavya Ligi: (4) 1948, 1954, 1958, 1982
- Kup Maršala Tita: (7) 1951, 1960, 1963, 1965, 1969, 1980, 1983
- Prva HNL: (24) 1992-93, 1995-96, 1996-97, 1997-98, 1998-99, 1999-00, 2002-03, 2005-06, 2006-07, 2007-08, 2008-09, 2009-10, 2010-11, 2011-12, 2012-13, 2013-14, 2014-15, 2015-16, 2017-18, 2018-19, 2019-20, 2020-21, 2021-22, 2022-23
- Hrvatski nogometni kup: (16) 1993-94, 1995-96, 1996-97, 1997-98, 2000-01, 2001-02, 2003-04, 2006-07, 2007-08, 2008-09, 2010-11, 2011-12, 2014-15, 2015-16, 2017-18, 2020-21
- Hrvatski nogometni superkup: (8) 2002, 2003, 2006, 2010, 2013, 2019, 2022, 2023
- Fuar Şehirleri Kupası: (1) 1967
- Balkan Kupası: (1) 1977
Güncel kadro
- 28 Temmuz 2023 itibarıyla[1]
|
|
Kaynakça
- ^ "Players". GNK Dinamo Zagreb. 12 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2022.
Dış bağlantılar
- Resmî site (Hırvatça)
- UEFA.com - Dinamo Zagreb profili 6 Ekim 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
- Nogometni magazin - Dinamo Zagreb 24 Eylül 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Hırvatça)