2018 Dünya Halter Şampiyonası
2018 Dünya Halter Şampiyonası | |||
---|---|---|---|
Ev sahibi şehir | Aşkabat, Türkmenistan | ||
Tarih | 1-10 Kasım | ||
Katılan ülke sayısı | 85 | ||
Katılan sporcu sayısı | 582 | ||
Ana stadyum | Aşkabat Olimpiyat Kompleksi | ||
|
2018 Dünya Halter Şampiyonası, 1 - 10 Kasım 2018 tarihleri arasında Türkmenistan'ın Aşkabat şehrinde yapıldı.[1]
IWF ağırlık sınıflarını değiştirdikten ve tüm dünya rekorlarını iptal ettikten sonra, yapılan ilk Dünya Şampiyonası oldu.
Madalya tablosu
Büyük (Toplam sonuç) madalyalara göre sıralama
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | Çin | 9 | 8 | 2 | 19 |
2 | İran | 2 | 0 | 1 | 3 |
3 | Rusya | 2 | 0 | 0 | 2 |
4 | Kuzey Kore | 1 | 3 | 1 | 5 |
5 | Ermenistan | 1 | 1 | 0 | 2 |
6 | Gürcistan | 1 | 0 | 1 | 2 |
7 | İspanya | 1 | 0 | 0 | 1 |
Tayvan | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Türkmenistan | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Endonezya | 1 | 0 | 0 | 1 | |
11 | Belarus | 0 | 2 | 1 | 3 |
12 | Mısır | 0 | 2 | 0 | 2 |
13 | Kazakistan | 0 | 1 | 2 | 3 |
14 | Güney Kore | 0 | 1 | 0 | 1 |
Ukrayna | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Tayland | 0 | 1 | 0 | 1 | |
17 | Romanya | 0 | 0 | 3 | 3 |
18 | Ekvador | 0 | 0 | 2 | 2 |
Venezuela | 0 | 0 | 2 | 2 | |
20 | Polonya | 0 | 0 | 1 | 1 |
Brezilya | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Letonya | 0 | 0 | 1 | 1 | |
İtalya | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Dominik Cumhuriyeti | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Toplam (24 Ülke) | 20 | 20 | 20 | 60 |
Tüm madalyaların sıralaması: Büyük (Toplam sonuç) ve Küçük (Koparma ve Silkme)
Sıra | Ülke | Altın | Gümüş | Bronz | Toplam |
---|---|---|---|---|---|
1 | Çin | 26 | 23 | 5 | 54 |
2 | Kuzey Kore | 5 | 5 | 5 | 15 |
3 | İran | 5 | 1 | 2 | 8 |
4 | Rusya | 5 | 0 | 1 | 6 |
5 | Gürcistan | 3 | 0 | 2 | 5 |
6 | Endonezya | 3 | 0 | 0 | 3 |
7 | Ermenistan | 2 | 5 | 0 | 7 |
8 | Türkmenistan | 2 | 1 | 1 | 4 |
9 | Tayvan | 2 | 1 | 0 | 3 |
10 | İspanya | 2 | 0 | 2 | 4 |
11 | Belarus | 1 | 4 | 3 | 8 |
12 | Mısır | 1 | 3 | 2 | 6 |
13 | Tayland | 1 | 2 | 0 | 3 |
14 | Özbekistan | 1 | 1 | 2 | 4 |
15 | Şili | 1 | 0 | 1 | 2 |
16 | Kazakistan | 0 | 4 | 4 | 8 |
17 | Ukrayna | 0 | 2 | 1 | 3 |
18 | Vietnam | 0 | 2 | 0 | 2 |
Güney Kore | 0 | 2 | 0 | 2 | |
20 | Romanya | 0 | 1 | 4 | 5 |
21 | Ekvador | 0 | 1 | 3 | 4 |
22 | Dominik Cumhuriyeti | 0 | 1 | 2 | 3 |
23 | Polonya | 0 | 1 | 1 | 2 |
24 | Venezuela | 0 | 0 | 5 | 5 |
Kolombiya | 0 | 0 | 5 | 5 | |
26 | Letonya | 0 | 0 | 2 | 2 |
İtalya | 0 | 0 | 2 | 2 | |
28 | Brezilya | 0 | 0 | 1 | 1 |
ABD | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Japonya | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Katar | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Bulgaristan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Toplam (32 Ülke) | 60 | 60 | 60 | 180 |
Madalya özeti
Erkekler
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
55 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Om Yun-chol (PRK) | 120 kg | Arli Chontey (KAZ) | 120 kg | Josué Brachi (ESP) | 115 kg |
Silkme | Om Yun-chol (PRK) | 162 kg DR | Lại Gia Thành (VIE) | 142 kg | Angel Rusev (BUL) | 140 kg |
Toplam | Om Yun-chol (PRK) | 282 kg | Arli Chontey (KAZ) | 258 kg | Mirco Scarantino (ITA) | 252 kg |
61 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Eko Yuli Irawan (INA) | 143 kg | Li Fabin (CHN) | 142 kg | Qin Fulin (CHN) | 139 kg |
Silkme | Eko Yuli Irawan (INA) | 174 kg DR | Qin Fulin (CHN) | 169 kg | Francisco Mosquera (COL) | 169 kg |
Toplam | Eko Yuli Irawan (INA) | 317 kg DR | Li Fabin (CHN) | 310 kg | Qin Fulin (CHN) | 308 kg |
67 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Huang Minhao (CHN) | 152 kg | Chen Lijun (CHN) | 150 kg | Julio Mayora (VEN) | 147 kg |
Silkme | Chen Lijun (CHN) | 182 kg | Doston Yokubov (UZB) | 180 kg | Óscar Figueroa (COL) | 178 kg |
Toplam | Chen Lijun (CHN) | 332 kg DR | Huang Minhao (CHN) | 323 kg | Julio Mayora (VEN) | 322 kg |
73 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Shi Zhiyong (CHN) | 164 kg DR | Vadzim Likharad (BLR) | 156 kg | Feng Lüdong (CHN) | 155 kg |
Silkme | Shi Zhiyong (CHN) | 196 kg DR | Won Jeong-sik (KOR) | 195 kg | Ri Chong-song (PRK) | 187 kg |
Toplam | Shi Zhiyong (CHN) | 360 kg DR | Won Jeong-sik (KOR) | 348 kg | Vadzim Likharad (BLR) | 343 kg |
81 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Mohamed Ehab (EGY) | 173 kg DR | Lü Xiaojun (CHN) | 172 kg | Li Dayin (CHN) | 168 kg |
Silkme | Li Dayin (CHN) | 204 kg | Lü Xiaojun (CHN) | 202 kg | Mohamed Ehab (EGY) | 200 kg |
Toplam | Lü Xiaojun (CHN) | 374 kg DR | Mohamed Ehab (EGY) | 373 kg | Li Dayin (CHN) | 372 kg |
89 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Arley Méndez (CHI) | 169 kg | Pavel Khadasevich (BLR) | 169 kg | Jhor Moreno (COL) | 168 kg |
Silkme | Artem Okulov (RUS) | 206 kg | Hakob Mkrtchyan (ARM) | 205 kg | Keydomar Vallenilla (VEN) | 204 kg |
Toplam | Artem Okulov (RUS) | 372 kg | Pavel Khadasevich (BLR) | 371 kg | Revaz Davitadze (GEO) | 371 kg |
96 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Sohrab Moradi (IRI) | 186 kg DR | Tian Tao (CHN) | 181 kg | Yauheni Tsikhantsou (BLR) | 180 kg |
Silkme | Sohrab Moradi (IRI) | 230 kg DR | Tian Tao (CHN) | 226 kg | Fares El-Bakh (QAT) | 217 kg |
Toplam | Sohrab Moradi (IRI) | 416 kg DR | Tian Tao (CHN) | 407 kg | Nicolae Onică (ROU) | 391 kg |
102 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Akbar Djuraev (UZB) | 180 kg | Ali Hashemi (IRI) | 179 kg | Dmytro Chumak (UKR) | 176 kg |
Silkme | Reza Beiranvand (IRI) | 218 kg | Dmytro Chumak (UKR) | 217 kg | Ali Hashemi (IRI) | 217 kg |
Toplam | Ali Hashemi (IRI) | 396 kg | Dmytro Chumak (UKR) | 393 kg | Reza Beiranvand (IRI) | 393 kg |
109 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Yang Zhe (CHN) | 196 kg | Simon Martirosyan (ARM) | 195 kg | Rodion Bochkov (RUS) | 190 kg |
Silkme | Simon Martirosyan (ARM) | 240 kg DR | Arkadiusz Michalski (POL) | 228 kg | Ruslan Nurudinov (UZB) | 227 kg |
Toplam | Simon Martirosyan (ARM) | 435 kg DR | Yang Zhe (CHN) | 419 kg | Arkadiusz Michalski (POL) | 403 kg |
+109 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Laşa Talahadze (GEO) | 217 kg DR | Gor Minasyan (ARM) | 205 kg | Irakli Turmanidze (GEO) | 203 kg |
Silkme | Laşa Talahadze (GEO) | 257 kg DR | Gor Minasyan (ARM) | 245 kg | Hojamuhammet Toýçyýew (TKM) | 240 kg |
Toplam | Laşa Talahadze (GEO) | 474 kg DR | Gor Minasyan (ARM) | 450 kg | Fernando Reis (BRA) | 436 kg |
Kadınlar
Etkinlik | Altın | Gümüş | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
45 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Chiraphan Nanthawong (THA) | 76 kg | Ýulduz Jumabaýewa (TKM) | 75 kg | Alessandra Pagliaro (ITA) | 70 kg |
Silkme | Ýulduz Jumabaýewa (TKM) | 104 kg | Chiraphan Nanthawong (THA) | 95 kg | Katherin Echandía (VEN) | 90 kg |
Toplam | Ýulduz Jumabaýewa (TKM) | 179 kg | Chiraphan Nanthawong (THA) | 171 kg | Katherin Echandía (VEN) | 157 kg |
49 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Hou Zhihui (CHN) | 93 kg DR | Jiang Huihua (CHN) | 92 kg | Beatriz Pirón (DOM) | 84 kg |
Silkme | Hou Zhihui (CHN) | 115 kg | Jiang Huihua (CHN) | 114 kg | Elena Andrieș (ROU) | 105 kg |
Toplam | Hou Zhihui (CHN) | 208 kg DR | Jiang Huihua (CHN) | 206 kg | Elena Andrieș (ROU) | 188 kg |
55 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Li Yajun (CHN) | 102 kg DR | Zhang Wanqiong (CHN) | 101 kg | Muattar Nabieva (UZB) | 98 kg |
Silkme | Zhang Wanqiong (CHN) | 124 kg DR | Li Yajun (CHN) | 123 kg | Zulfiya Chinshanlo (KAZ) | 120 kg |
Toplam | Li Yajun (CHN) | 225 kg DR | Zhang Wanqiong (CHN) | 225 kg | Zulfiya Chinshanlo (KAZ) | 213 kg |
59 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Kuo Hsing-chun (TPE) | 105 kg DR | Hoàng Thị Duyên (VIE) | 103 kg | Rebeka Koha (LAT) | 103 kg |
Silkme | Chen Guiming (CHN) | 133 kg DR | Kuo Hsing-chun (TPE) | 132 kg | Mikiko Ando (JPN) | 131 kg |
Toplam | Kuo Hsing-chun (TPE) | 237 kg DR | Chen Guiming (CHN) | 231 kg | Rebeka Koha (LAT) | 227 kg |
64 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Deng Wei (CHN) | 112 kg DR | Loredana Toma (ROU) | 110 kg | Karina Goricheva (KAZ) | 107 kg |
Silkme | Deng Wei (CHN) | 140 kg DR | Rim Un-sim (PRK) | 134 kg | Mercedes Pérez (COL) | 127 kg |
Toplam | Deng Wei (CHN) | 252 kg DR | Rim Un-sim (PRK) | 239 kg | Loredana Toma (ROU) | 234 kg |
71 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Zhang Wangli (CHN) | 115 kg | Nadezda Likhacheva (KAZ) | 112 kg | Sara Ahmed (EGY) | 111 kg |
Silkme | Zhang Wangli (CHN) | 152 kg DR | Sara Ahmed (EGY) | 141 kg | Mattie Rogers (USA) | 133 kg |
Toplam | Zhang Wangli (CHN) | 267 kg DR | Sara Ahmed (EGY) | 252 kg | Nadezda Likhacheva (KAZ) | 242 kg |
76 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Rim Jong-sim (PRK) | 119 kg | Wang Zhouyu (CHN) | 118 kg | Neisi Dajomes (ECU) | 117 kg |
Silkme | Wang Zhouyu (CHN) | 152 kg | Rim Jong-sim (PRK) | 150 kg | Leydi Solís (COL) | 146 kg |
Toplam | Wang Zhouyu (CHN) | 270 kg | Rim Jong-sim (PRK) | 269 kg | Neisi Dajomes (ECU) | 259 kg |
81 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Lydia Valentín (ESP) | 113 kg | Raushan Meshitkhanova (KAZ) | 108 kg | Darya Naumava (BLR) | 108 kg |
Silkme | Darya Naumava (BLR) | 137 kg | Tamara Salazar (ECU) | 137 kg | Lydia Valentín (ESP) | 136 kg |
Toplam | Lydia Valentín (ESP) | 249 kg | Darya Naumava (BLR) | 245 kg | Tamara Salazar (ECU) | 242 kg |
87 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Ao Hui (CHN) | 117 kg | Crismery Santana (DOM) | 116 kg | Kim Un-ju (PRK) | 111 kg |
Silkme | Kim Un-ju (PRK) | 152 kg | Ao Hui (CHN) | 151 kg | María Fernanda Valdés (CHI) | 140 kg |
Toplam | Ao Hui (CHN) | 268 kg | Kim Un-ju (PRK) | 263 kg | Crismery Santana (DOM) | 254 kg |
+87 kg (ayrıntılar) | ||||||
Koparma | Tatiana Kashirina (RUS) | 145 kg DR | Meng Suping (CHN) | 143 kg | Kim Kuk-hyang (PRK) | 130 kg |
Silkme | Tatiana Kashirina (RUS) | 185 kg DR | Meng Suping (CHN) | 184 kg | Kim Kuk-hyang (PRK) | 165 kg |
Toplam | Tatiana Kashirina (RUS) | 330 kg DR | Meng Suping (CHN) | 327 kg | Kim Kuk-hyang (PRK) | 295 kg |
Takım sıralaması
Erkekler
| Kadınlar
|
Katılımcı ülkeler
85 Ülkeden toplam 582 halterci katıldı.
- Arnavutluk (5)
- Cezayir (2)
- Ermenistan (8)
- Avustralya (5)
- Avusturya (1)
- Azerbaycan (7)
- Bangladeş (1)
- Belarus (16)
- Belçika (2)
- Brezilya (4)
- Bulgaristan (8)
- Kanada (13)
- Şili (4)
- Çin (20)
- Chinese Taipei (12)
- Kolombiya (13)
- Hırvatistan (1)
- Küba (3)
- Çekya (8)
- Danimarka (9)
- Dominik Cumhuriyeti (7)
- Ekvador (10)
- Mısır (5)
- Estonya (1)
- Finlandiya (9)
- Fransa (5)
- Gürcistan (7)
- Almanya (11)
- Gana (2)
- Büyük Britanya (8)
- Yunanistan (3)
- Macaristan (3)
- İzlanda (3)
- Hindistan (5)
- Endonezya (10)
- İran (8)
- Irak (5)
- İrlanda (1)
- İsrail (6)
- İtalya (10)
- Japonya (20)
- Kazakistan (20)
- Kosova (2)
- Letonya (4)
- Lübnan (1)
- Litvanya (6)
- Malta (1)
- Mauritius (1)
- Meksika (19)
- Moldova (4)
- Moğolistan (4)
- Yeni Zelanda (2)
- Nijerya (5)
- Kuzey Kore (12)
- Norveç (3)
- Peru (2)
- Filipinler (5)
- Polonya (9)
- Porto Riko (8)
- Katar (1)
- Romanya (4)
- Rusya (20)
- Saint Vincent ve Grenadinler (1)
- Samoa (5)
- Suudi Arabistan (2)
- Sırbistan (2)
- Slovakya (8)
- Slovenya (1)
- Güney Afrika (6)
- Güney Kore (19)
- İspanya (12)
- İsveç (3)
- İsviçre (2)
- Tayland (19)
- Tonga (2)
- Tunus (2)
- Türkiye (17)
- Türkmenistan (8)
- Ukrayna (10)
- Birleşik Arap Emirlikleri (1)
- ABD (20)
- Uruguay (1)
- Özbekistan (12)
- Venezuela (10)
- Vietnam (5)
Kaynakça
- ^ "Turkmenistan Will Host the 2018 IWF World Championships". barbend.com. 29 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2017.
Dış bağlantılar
- Resmi internet sitesi 17 Ocak 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
- Uluslararası Halter Federasyonu internet sitesi 29 Ekim 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
- Sonuç kitapçığı11 Kasım 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.