2018-19 Kıbrıs Birinci Ligi
Kıbrıs Birinci Ligi | |
---|---|
Sezon | 2018-19 |
Takım sayısı | 12 |
Şampiyon | APOEL 28. Kıbrıs şampiyonluğu |
Ligden düşenler | Ermis Aradippu Alki Oroklini |
Şampiyonlar Ligi | APOEL |
UEFA Avrupa Ligi | AEK Larnaca Apollon Lemesu Anorthosis |
Gol kralı | Adam Nemec (16) |
En farklı maç | Apollon Lemesu 5-0 Paralimniu (28 Eylül 2018) Apollon Lemesu 5-0 Ermis Aradippu (20 Eylül 2018) Doxa Katokopias 0-5 AEK Larnaca (21 Ocak 2019) |
En gollü maç | Paralimniu 3-5 Nea Salamis (2 Eylül 2018) |
Oynanan maç sayısı | 162 |
En uzun galibiyet serisi | APOEL (7 Maç) |
En uzun yenilmezlik serisi | Apollon Lemesu (11 Maç) |
En uzun mağlubiyet serisi | Ermis Aradippu (9 Maç) |
En uzun kazanamama serisi | Ermis Aradippu (13 Maç) |
← 2017-18 2019-20 → |
Kıbrıs Birinci Ligi 2018-19, Kıbrıs'ın en yüksek kademeli futbol liginin seksen ikinci resmî sezonudur. 25 Ağustos 2018 tarihinde başladı ve 19 Mayıs 2019 tarihinde bitti. APOEL takımı şampiyon oldu.
Şampiyonluğu belirlemek için 1. sıradan 6. sıraya kadar Şampiyonluk grubu oluşturulup şampiyon belirlenir. 7. sıradan 12. sıraya kadar Küme Düşme Turu oynanır. Küme düşme turu tamamlandıktan sonra 11. ve 12. sırada bitiren takım küme düşer.
Takımların Yerleri
Apollon Lemesu
Takım Bilgileri
Takım | Teknik Direktör | Kaptan | Forma Sponsoru | Göğüs Sponsoru |
---|---|---|---|---|
AEK Larnaca | Imanol Idiakez | David Català | Puma | A.J.K. |
AEL | Dušan Kerkez | Kevin Lafrance | Nike | MegaBet Plus |
Alki Oroklini | Costas Sakkas | Urko Pardo | Capelli | Alexander College |
Anorthosis | Jurgen Streppel | João Victor | Nike | MegaBet Plus |
APOEL | Paolo Tramezzani | Nuno Morais | Nike | Pari-Match |
Apollon Lemesu | Sofronis Avgousti | Giorgos Vasiliou | Puma | Stoiximan |
Doxa Katokopias | Loukas Hadjiloukas | Bogdan Mitrea | Nike | Victory Ammunition |
Ermis Aradippu | Demetris Daskalakis | Yaroslav Martynyuk | Joma | Cablenet |
Nea Salamis | Savvas Poursaitidis | Constantinos Mintikkis | Zeus | Vitex |
Omonia | Yannis Anastasiou | Demetris Christofi | Puma | Fonbet |
Pafos | Željko Kopić | Zdeněk Folprecht | Jako | Korantina Homes |
Paralimniu | Giorgos Kosma | Eyong Enoh | Macron | Paralimniu Marina |
Lig Sıralaması
Poz | Takım | O | G | B | M | Av. | Puan |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | APOEL | 22 | 15 | 4 | 3 | +25 | 49 |
2 | Apollon Lemesu | 22 | 14 | 5 | 3 | +33 | 47 |
3 | AEL | 22 | 14 | 3 | 5 | +10 | 45 |
4 | AEK Larnaca | 22 | 11 | 6 | 5 | +21 | 39 |
5 | Omonia | 22 | 9 | 4 | 9 | +1 | 31 |
6 | Nea Salamis | 22 | 9 | 4 | 9 | -2 | 31 |
7 | Anorthosis | 22 | 9 | 7 | 6 | +1 | 28 |
8 | Pafos | 22 | 7 | 6 | 9 | -12 | 21 |
9 | Doxa Katokopias | 22 | 5 | 5 | 12 | -11 | 20 |
10 | Paralimniu | 22 | 4 | 5 | 13 | -21 | 17 |
11 | Alki Oroklini | 22 | 4 | 5 | 13 | -24 | 17 |
12 | Ermis Aradippu | 22 | 2 | 4 | 16 | -21 | 10 |
Şampiyonluk Turuna Katılan | |
Küme Düşme Turuna Katılan |
NOT 1: 2 Ocak 2019'da Pafos, 2 Ocak 2019 tarihinde, Kıbrıs 1. Ligi'nde oynanan Pafos - AEK Larnaca maçında sahada kayıtsız oyuncu kullanımı nedeniyle Kıbrıs Futbol Federasyonu tarafından altı puan düşürüldü.
NOT 2: 2 Şubat 2019'da Anorthosis, Kıbrıs 1. Ligi'nde oynanan Anorthosis - Apollon Lemesu maçında sahada kayıtsız oyuncu kullanımı nedeniyle Kıbrıs Futbol Federasyonu tarafından altı puan düşürüldü.
Sonuçlar
İç saha ╲ Dış saha | AEK | AEL | ALK | ANO | APOE | APOL | DOX | ENP | ERM | NSF | OMO | PAF |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
AEK Larnaca | 0-1 | 2-0 | 3-0 | 1-0 | 0-0 | 3-0 | 3-0 | 2-2 | 0-1 | 1-0 | 3-0 | |
AEL | 0-0 | 5-1 | 0-3 | 0-1 | 0-3 | 2-0 | 4-1 | 3-2 | 3-2 | 2-1 | 1-0 | |
Alki Oroklini | 0-3 | 1-3 | 0-0 | 2-4 | 1-3 | 2-1 | 1-2 | 0-2 | 2-0 | 0-2 | 3-3 | |
Anorthosis | 1-2 | 0-1 | 0-0 | 2-3 | 0-3 | 3-1 | 2-0 | 2-1 | 1-0 | 0-0 | 2-2 | |
APOEL | 2-2 | 0-0 | 0-0 | 4-0 | 5-1 | 2-5 | 3-0 | 2-0 | 4-0 | 2-0 | 1-2 | |
Apollon Lemesu | 3-3 | 0-0 | 3-0 | 1-2 | 1-2 | 2-0 | 5-0 | 5-0 | 1-0 | 2-1 | 5-1 | |
Doxa Katokopias | 0-5 | 3-4 | 4-0 | 0-1 | 1-2 | 1-1 | 2-1 | 1-1 | 1-1 | 1-2 | 3-2 | |
Paralimniu | 2-1 | 1-2 | 2-0 | 1-1 | 0-2 | 0-2 | 0-1 | 2-0 | 3-5 | 1-1 | 1-1 | |
Ermis Aradippu | 1-2 | 0-1 | 2-4 | 2-3 | 0-1 | 0-3 | 1-1 | 0-0 | 0-1 | 0-2 | 3-0 | |
Nea Salamis | 1-1 | 4-1 | 1-1 | 0-2 | 2-3 | 0-3 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 1-0 | 3-0 | |
Omonia | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 1-1 | 1-2 | 0-2 | 2-2 | 1-0 | 2-1 | 3-1 | 2-4 | |
Pafos | 1-0 | 0-2 | 0-1 | 1-1 | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 1-0 | 2-1 | 1-3 | 1-0 |
Açıklama: Mavi = İç saha takımı galibiyeti; Sarı = Beraberlik; Kırmızı = Deplasman takımı galibiyeti
Takımların Haftalık Sıralaması
Tablo, her hafta maç sonrası takımların pozisyonlarını listeler. Kronolojik ilerlemeyi korumak için, ertelenen maçlar başlangıçta planlandıkları haftaya dahil edilmez, ancak hemen ardından oynandıkları haftaya eklenir. Örneğin, bir maç 13. hafta için planlanmışsa, ancak daha sonra ertelenip 16 ile 17. haftalar arasında oynanmışsa, bu maç 16. hafta için sıralamaya eklenecektir.
Takımların Haftalardaki Performansları
Takım ╲ Hafta | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
AEK Larnaca | DB | EG | DG | EG | DG | EY | DG | EG | DY | DY | DB | EY | HG | DY | EB | EB | DG | EG | DB | EG | DB | EG |
AEL | DG | EG | DG | DG | EG | DB | EG | DG | EY | DY | EG | EG | DG | EY | EG | DG | EY | DG | EB | DB | EG | DY |
Alki Oroklini | DY | EY | DY | EB | DY | DG | EY | DY | EY | DY | EG | EY | DG | EG | DB | EY | EB | DB | EY | DY | EY | DB |
Anorthosis | DG | DB | EY | DB | EY | DB | EY | DG | EG | DB | EG | EG | EB | DG | EB | DY | EG | DY | HY | DG | EB | DG |
APOEL | DG | DG | EY | DG | EB | DG | EG | DB | EG | DY | EG | EG | DG | EG | DG | EG | DG | EB | EY | DG | EB | DG |
Apollon Lemesu | EG | EG | EG | DG | EG | DB | EY | DG | EG | DY | DG | EB | DB | DG | DB | EG | DG | EG | HG | EB | DG | EY |
Doxa Katokopias | EY | DY | EG | DG | EG | DY | EB | DY | EY | DB | EG | DY | EY | DY | EY | DG | EY | DY | EB | DB | EB | DY |
Paralimniu | EY | DY | EG | DY | DY | EB | DY | EG | DY | DY | EG | EY | DB | EB | DB | EY | DY | EY | DG | EY | EB | DY |
Ermis Aradippu | EY | DG | EY | DY | EY | DY | EY | DY | EG | EB | DY | DY | EY | DY | EB | DB | EY | DY | EY | DY | DB | EY |
Nea Salamis | DG | EB | EY | DY | EG | EG | DG | EG | DY | EG | DY | DY | EB | DG | EY | DG | DY | EG | DB | EY | DY | EB |
Omonia | EG | EG | DY | EY | DY | EY | DY | EG | DG | EB | DY | DG | EY | DB | EG | DY | EG | DY | DG | EB | DB | EG |
Pafos | EB | DY | EY | DY | EY | DG | EB | DY | EG | DY | EG | DB | EB | HY | DY | EY | DB | EG | DG | EG | DB | EG |
EG | Evinde Galibiyet | DG | Deplasmanda Galibiyet | HG | Hükmen Galibiyet | EB | Evinde Beraberlik | DB | Deplasmanda Beraberlik | EY | Evinde Yenilgi | DY | Deplasmanda Yenilgi | HY | Hükmen Yenilgi |
---|
2. Tur
Şampiyonluk Turu
|
2. Tur Sonuçları
Şampiyonluk Turu
İç saha ╲ Dış saha | AEK | AEL | APOL | APOE | NSF | OMO |
---|---|---|---|---|---|---|
AEK Larnaca | 1-0 | 2-1 | 1-0 | 1-1 | 2-1 | |
AEL | 2-3 | 0-3 | 0-3 | 5-2 | 3-2 | |
Apollon Lemesu | 1-2 | 1-1 | 1-3 | 1-1 | 3-1 | |
APOEL | 0-0 | 4-0 | 3-0 | 4-0 | 1-1 | |
Nea Salamis | 1-0 | 0-2 | 2-1 | 1-1 | 5-2 | |
Omonia | 0-2 | 3-1 | 0-2 | 1-2 | 0-0 |
Açıklama: Mavi = İç saha takımı galibiyeti; Sarı = Beraberlik; Kırmızı = Deplasman takımı galibiyeti
Küme Düşme Turu
İç saha ╲ Dış saha | ALK | ANO | DOX | ENP | ERM | PAF |
---|---|---|---|---|---|---|
Alki Oroklini | 1-0 | 1-4 | 2-0 | 2-1 | 2-3 | |
Anorthosis | 3-0 | 0-3 | 1-1 | 3-2 | 1-1 | |
Doxa Katokopias | 0-1 | 3-3 | 2-2 | 1-0 | 0-0 | |
Paralimniu | 3-2 | 2-2 | 1-0 | 4-1 | 1-2 | |
Ermis Aradippu | 1-2 | 2-1 | 0-4 | 1-2 | 1-2 | |
Pafos | 0-3 | 0-1 | 3-2 | 0-2 | 4-1 |
Açıklama: Mavi = İç saha takımı galibiyeti; Sarı = Beraberlik; Kırmızı = Deplasman takımı galibiyeti
2. Tur Takımların Haftalardaki Performansları
Şampiyonluk Turu
Takım ╲ Hafta | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
AEK Larnaca | EG | DB | DY | EG | DG | DG | EG | EB | DG | EG |
AEL | DY | EY | DY | DG | EY | EY | DB | EG | EG | DY |
APOEL | DB | EB | DG | EB | DG | EG | DY | EG | DG | EG |
Apollon Lemesu | EG | DG | EY | DY | EB | DG | EB | DY | EY | DY |
Nea Salamis | EB | DB | EG | EY | DB | DY | EG | DB | DY | EG |
Omonia | DY | EB | EG | DB | EY | EY | DY | DY | EY | DY |
EG | Evinde Galibiyet | DG | Deplasmanda Galibiyet | HG | Hükmen Galibiyet | EB | Evinde Beraberlik | DB | Deplasmanda Beraberlik | EY | Evinde Yenilgi | DY | Deplasmanda Yenilgi | HY | Hükmen Yenilgi | Y | Maç Oynanmadı |
---|
Küme Düşme Turu
Takım ╲ Hafta | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alki Oroklini | DG | EG | EY | DY | EG | EY | DG | DG | EG | DY |
Anorthosis | DY | EB | DG | EG | DB | EG | DB | EB | DY | EY |
Doxa Katokopias | DY | EB | DG | DG | EB | EB | DY | EY | EG | DG |
Paralimniu | EG | DB | DG | EY | DY | DB | EB | EG | DG | EG |
Ermis Aradippu | EG | DY | EY | EY | DY | DY | EY | DY | DY | EY |
Pafos | EY | DB | EY | DG | EG | DG | EG | DB | EY | DG |
EG | Evinde Galibiyet | DG | Deplasmanda Galibiyet | HG | Hükmen Galibiyet | EB | Evinde Beraberlik | DB | Deplasmanda Beraberlik | EY | Evinde Yenilgi | DY | Deplasmanda Yenilgi | HY | Hükmen Yenilgi |
---|
Gol Krallığı
Sıra | İsim | Takım | Attığı Gol |
---|---|---|---|
1 | Adam Nemec | Pafos | 16 |
2 | Ivan Trichkovski | AEK Larnaca | 15 |
3 | Rubén Jurado | AEL | 15 |
4 | Nuno Morais | APOEL | 13 |
5 | Berat Sadik | Doxa Katokopias | 12 |
6 | Facundo Pereyra | Apollon Lemesu | 11 |
7 | Kingsley Onuegbu | Nea Salamis | 11 |
8 | Michal Ďuriš | Anorthosis | 11 |
9 | Emilio Zelaya | Apollon Lemesu | 10 |
10 | Ivan Carlos | Alki Oroklini | 10 |
11 | Thiago Santos | Nea Salamis | 10 |
Bu Sezon Hat-Trick Yapan Oyuncular
Tarih | Oyuncu | Takım | Rakip | Sonuç |
---|---|---|---|---|
23 Eylül 2018 | Berat Sadik (4 Gol) | Doxa Katokopias | APOEL | 5-2 (D) |
21 Ocak 2019 | Ivan Trichkovski | AEK Larnaca | Doxa Katokopias | 5-0 (D) |
31 Mart 2019 | Paul Batin | Doxa Katokopias | Ermis Aradippu | 4-0 (D) |
11 Mayıs 2019 | Rubén Jurado | AEL | Nea Salamis | 5-2 |
Avrupa Karşılaşmaları
2018-19 UEFA Şampiyonlar Ligi
UEFA Şampiyonlar Ligi 1. Ön Eleme Turu
Sūduva Marijampolė 3-2 APOEL
(3-1, 0-1)
2018-19 UEFA Avrupa Ligi
UEFA Avrupa Ligi 1. Ön Eleme Turu
Stumbras 1-2 Apollon Lemesu
(1-0, 0-2)
Anorthosis 2-2(d) Laçi (2-1, 0-1)
UEFA Avrupa Ligi 2. Ön Eleme Turu
APOEL 5-2 Flora Tallinn (5-0, 0-2)
Dundalk 0-4 AEK Larnaca (0-0, 0-4)
Željezničar 2-5 Apollon Lemesu
(1-2, 1-3)
UEFA Avrupa Ligi 3. Ön Eleme Turu
Hapoel Be'er Sheva 3-5 APOEL
(2-2, 1-3)
Sturm Graz 0-7 AEK Larnaca (0-2, 0-5)
Apollon 4-1 Dinamo Brest (4-0, 0-1)
UEFA Avrupa Ligi Play Off
APOEL 1-1(1-2(p) Astana (1-0, 0-1uz.)
Trenčín 1-4 AEK Larnaca (1-1, 0-3)
Basel 3-3(d) Apollon Lemesu (3-2, 0-1)
UEFA Avrupa Ligi Grup aşaması AEK Larnaca
AEK Larnaca 0-1 Zürich
Bayer Leverkusen 4-2 AEK Larnaca
AEK Larnaca 1-1 Ludogorets
Ludogorets 0-0 AEK Larnaca
Zürich 1-2 AEK Larnaca
AEK Larnaca 1-5 Bayer Leverkusen
|
UEFA Avrupa Ligi Grup aşaması Apollon
Lazio 2-1 Apollon Lemesu
Apollon Lemesu 2-2 O. Marsilya
Eintracht Frankfurt 2-0 Apollon
Apollon 2-3 Eintracht Frankfurt
Apollon Lemesu 2-0 Lazio
O. Marsilya 1-3 Apollon Lemesu
|