Kina deltog i de olympiska sommarspelen 1996 med en trupp bestående av 294 deltagare. Landets deltagare tog 16 guld, 22 silver och 12 brons.[1]
Badminton
Basket
- Damer
- Gruppspel
| | | | | | | | Brasilien | - | 82-68 | 75-73 | 100-80 | 83-98 | 69-56 | Ryssland | 68-82 | - | 75-70 | 73-63 | 94-78 | 68-49 | Italien | 73-75 | 70-75 | - | 66-52 | 62-53 | 59-54 | Japan | 80-100 | 63-73 | 52-66 | - | 75-72 | 95-85 | Kina | 83-98 | 78-94 | 53-62 | 72-75 | - | 61-49 | Kanada | 56-69 | 49-68 | 54-59 | 85-95 | 49-61 | - | |
- Herrar
- Gruppspel
| | | | | | | | Angola | | 62-66 | 67-70 | 48-71 | 49-85 | 54-87 | Argentina | 66-62 | | 77-87 | 75-90 | 65-61 | 68-96 | Kina | 70-67 | 87-77 | | 78-109 | 55-116 | 70-133 | Kroatien | 71-48 | 90-75 | 109-78 | | 81-83 | 71-102 | Litauen | 85-49 | 61-65 | 116-55 | 83-81 | | 82-104 | USA | 87-54 | 96-68 | 133-70 | 102-71 | 104-82 | | |
- Slutspel
Bordtennis
Boxning
Lätt flugvikt
- Yang Xiangzhong
- Första omgången — Besegrade Alberto Rossel (Peru), 16-7
- Andra omgången — Förlorade mot Hamid Berhili (Marocko), 9-14
Mellanvikt
- Chen Tao
- Första omgången — Förlorade mot Hirokuni Moto (Japan), 10-15
Tungvikt
- Jiang Tao
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Charles Kizza (Uganda), 10-7
- Kvartsfinal — Förlorade mot Nate Jones (USA), 4-21
Brottning
Bågskytte
Damernas individuella
Herrarnas individuella
- Tang Hua → Sextondelsfinal, 23:e plats (1-1)
- Luo Hengyu → 32-delsfinal, 36:e plats (0-1)
- Shen Jun → 32-delsfinal, 40:e plats (0-1)
Damernas lagtävling
- He, Wang och Yang → Kvartsfinal, 6:e plats (1-1)
Herrarnas lagtävling
- Tang, Luo och Shen → Åttondelsfinal, 12:e plats (0-1)
Cykling
Damernas linjelopp
- Guo Xinghong
- Final — 02:49:47 (→ 41:e plats)
- Zhao Haijuan
- Final — fullföljde inte (→ ingen placering)
Damernas terränglopp
- Gao Hongying
- Final — 2:09.08 (→ 25:e plats)
Fotboll
Damer Coach: Ma Yuanan
Nr | Pos. | Spelare | Född | Ålder | Caps | Klubb | Spelade matcher | Mål | Spelade minuter | Sub off | Sub on | Kort: gult/rött |
1 | GK | Zhong Honglian | 27 oktober 1967 | 28 | ? | ? | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
2 | DF | Wang Liping | 12 november 1973 | 22 | ? | ? | 5 | 0 | 421 | 2 | 0 | 0 |
3 | DF | Fan Yunjie | 29 april 1972 | 24 | ? | ? | 5 | 1 | 450 | 0 | 0 | 0 |
4 | DF | Yu Hongqi | 2 februari 1973 | 23 | ? | ? | 4 | 0 | 59 | 4 | 0 | 1 |
5 | DF | Xie Huilin | 17 januari 1975 | 21 | ? | ? | 5 | 0 | 450 | 0 | 0 | 1 |
6 | MF | Zhao Lihong | 25 december 1972 | 23 | ? | ? | 5 | 1 | 450 | 0 | 0 | 1 |
7 | FW | Wei Haiying | 1 maj 1971 | 25 | ? | ? | 4 | 2 | 88 | 4 | 0 | 0 |
8 | MF | Shui Qingxia | 18 december 1966 | 29 | ? | ? | 5 | 0 | 363 | 3 | 0 | 0 |
9 | MF | Sun Wen | 6 april 1973 | 23 | ? | ? | 5 | 1 | 403 | 1 | 0 | 0 |
10 | MF | Liu Ailing | 2 maj 1967 | 29 | ? | ? | 5 | 1 | 445 | 1 | 0 | 1 |
11 | FW | Sun Qingmei | 19 juni 1966 | 30 | ? | ? | 5 | 3 | 421 | 1 | 0 | 0 |
12 | DF | Wen Lirong | 2 oktober 1969 | 26 | ? | Prima Ham FC Ku-No-Ichi | 4 | 0 | 331 | 0 | 0 | 1 |
13 | MF | Liu Ying | 11 juni 1974 | 22 | ? | ? | 3 | 0 | 144 | 0 | 2 | 0 |
14 | MF | Chen Yufeng | 17 januari 1970 | 26 | ? | ? | 2 | 0 | 92 | 0 | 2 | 0 |
15 | FW | Shi Guihong | 13 februari 1968 | 22 | ? | ? | 5 | 2 | 362 | 3 | 0 | 0 |
16 | GK | Gao Hong | 27 november 1967 | 28 | ? | ? | 5 | 0 | 450 | 0 | 0 | 1 |
18 | ? | Zhang Yan | 6 augusti 1972 | 23 | ? | ? | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
20 | ? | Niu Lijie | 12 april 1969 | 27 | ? | ? | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
- Gruppspel
Rank | Lag | Spelade | Vinster | Oavgjorda | Förluster | Gjorda mål | Insläppta mål | Poäng | | | | | |
1. | Kina | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 1 | 7 | | X | 0:0 | 2:0 | 5:1 |
2. | USA | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | 7 | | 0:0 | X | 2:1 | 3:0 |
3. | Sverige | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | 3 | | 0:2 | 1:2 | X | 3:1 |
4. | Danmark | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 11 | 0 | | 1:5 | 0:3 | 1:3 | X |
- Slutspel
Friidrott
Herrarnas 100 meter
Herrarnas 200 meter
Herrarnas 110 meter häck
Herrarnas 20 kilometer gång
- Yu Guohui
- Li Zewen
- Li Mingcai
Herrarnas 50 kilometer gång
- Zhang Huiqiang
- Final — 3:53:10 (→ 14:e plats)
- Mao Xinyuan
- Final — DSQ (→ ingen placering)
- Zhao Yongsheng
- Final — DSQ (→ ingen placering)
Herrarnas längdhopp
- Huang Geng
- Kval — 8,12 m
- Final — 7,99 m (→ 9:e plats)
- Chen Jing
- Kval — 7,70 m (→ gick inte vidare, 29:e plats)
Herrarnas tresteg
- Zou Sixin
- Kval — 16,53 m (→ gick inte vidare, 21:e plats)
Herrarnas diskuskastning
- Li Shaojie
- Kval — 60,20 m (→ gick inte vidare)
Herrarnas spjutkastning
- Zhang Lianbiao
- Kval — 79,88 m
- Final — 80,96 m (→ 11:e plats)
Damernas 400 meter
- Du Xiujie
- Heat — 53,95 (→ gick inte vidare)
Damernas 10 000 meter
- Wang Junxia
- Kval — 32:36.53
- Final — 31:02,58 (→ Silver)
- Wang Mingxia
- Kval — 32:10,26
- Final — 32:38,98 (→ 15:e plats)
- Yang Siju
- Kval — 32:22,77
- Final — 33:15,29 (→ 19:e plats)
Damernas spjutkastning
- Li Lei
- Kval — 61,48 m
- Final — 60,74 m (→ 8:e plats)
Damernas diskuskastning
- Xiao Yanling
- Kval — 65,10m
- Final — 64,72m (→ 5:e plats)
Damernas kulstötning
- Sui Xinmei
- Kval — 19,36m
- Final — 19.88m (→ Silver)
- Li Meisu
- Kval — 18,39m (→ gick inte vidare)
Damernas tresteg
- Ren Ruiping
- Kval — 14,56m
- Final — 14,30m (→ 7:e plats)
- Wang Xiangrong — 13,32m (→ gick inte vidare)
Damernas maraton
- Ren Xiujuan — 2:31,21 (→ 9:e plats)
Damernas 10 kilometer gång
- Wang Yan — 42:19 (→ Brons)
- Gu Yan — 42:34 (→ 4:e plats)
- Gao Hongmiao — dsq (→ ingen placering)
Fäktning
Herrarnas florett
Herrarnas florett, lag
Herrarnas värja
Herrarnas sabel
Damernas florett
Damernas florett, lag
Damernas värja
Gymnastik
Damernas individuella mångkamp
Handboll
- Damer
- Gruppspel
Lag | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poäng |
Danmark | 3 | 3 | 0 | 0 | 89 | 62 | +27 | 6 |
Ungern | 3 | 2 | 0 | 1 | 81 | 70 | +11 | 4 |
Kina | 3 | 1 | 0 | 2 | 71 | 83 | −12 | 2 |
USA | 3 | 0 | 0 | 3 | 64 | 90 | −26 | 0 |
Resultat | | | | |
Danmark | | 27–22 | 33–21 | 29–19 |
Ungern | 22–27 | | 29–19 | 30–24 |
Kina | 21–33 | 19–29 | | 31–21 |
USA | 19–29 | 24–30 | 21–31 | |
Judo
Kanotsport
Rodd
Segling
Simhopp
- Herrarnas 3 m
- Xiong Ni
- Kval Heat — 463,02
- Semifinal — 231,45
- Final — 470,01 (→ Guld)
- Yu Zhuocheng
- Kval Heat — 438,93
- Semifinal — 223,41
- Final — 467,52 (→ Silver)
- Damernas 3 m
- Fu Mingxia
- Kval Heat — 284,28
- Semifinal — 221,49
- Final — 326,19 (→ Guld)
- Tan Shuping
- Kval Heat — 212,49 (→ gick inte vidare, 23:e plats)
- Damernas 10 m
- Fu Mingxia
- Kval Heat — 329,25
- Semifinal — 179,94
- Final — 341,64 (→ Guld)
- Guo Jingjing
- Kval Heat — 315,39
- Semifinal — 177,30
- Final — 269,91 (→ 5th place)
Softboll
Tennis
Damsingel
- Yi Jingqian
- Första omgången — Förlorade mot Inés Gorrochategui (Argentina) 2-6 6-1 1-6
- Chen Li-Ling
- Första omgången — Förlorade mot Monica Seles (USA) 0-6 4-6
Volleyboll
Referenser
- ^ ”China at the 1996 Atlanta Summer Games” (på engelska). Sports-reference.com. Arkiverad från originalet den 14 september 2011. https://web.archive.org/web/20110914114812/http://www.sports-reference.com/olympics/countries/CHN/summer/1996/. Läst 6 februari 2012.