År | Namn | Nationalitet | Gren(ar) |
1895 | Viktor Thorn | Norge | Nordisk kombination |
1897 | Asbjørn Nilssen | Norge | Nordisk kombination |
1899 | Paul Braaten | Norge | Längdåkning och nordisk kombination |
1899 | Robert Pehrson | Norge | Nordisk kombination |
1901 | Aksel Refstad | Norge | Nordisk kombination |
1903 | Karl Hovelsen | Norge | Backhoppning och nordisk kombination |
1904 | Harald Smith | Norge | Nordisk kombination |
1905 | Jonas Holmen | Norge | Längdåkning och nordisk kombination |
1907 | Per Bakken | Norge | Nordisk kombination |
1908 | Einar Kristiansen | Norge | Nordisk kombination |
1909 | Thorvald Hansen | Norge | Nordisk kombination |
1910 | Lauritz Bergendahl | Norge | Nordisk kombination |
1911 | Knut Holst | Norge | Nordisk kombination |
1911 | Otto Tangen | Norge | Nordisk kombination |
1912 | Olav Bjaaland | Norge | Nordisk kombination |
1914 | Johan Kristoffersen | Norge | Nordisk kombination |
1915 | Sverre Østbye | Norge | Nordisk kombination |
1916 | Lars Høgvold | Norge | Nordisk kombination |
1918 | Jørgen Hansen | Norge | Nordisk kombination |
1918 | Hans Horn | Norge | Nordisk kombination |
1919 | Otto Aasen | Norge | Nordisk kombination |
1919 | Thorleif Haug | Norge | Nordisk kombination |
1923 | Thoralf Strømstad | Norge | Nordisk kombination |
1924 | Harald Økern | Norge | Nordisk kombination |
1924 | Johan Grøttumsbråten | Norge | Längdåkning och nordisk kombination |
1925 | Einar Landvik | Norge | Längdåkning och nordisk kombination |
1926 | Jacob Tullin Thams | Norge | Backhoppning |
1927 | Hagbart Haakonsen | Norge | Längdåkning |
1927 | Einar Lindboe | Norge | Nordisk kombination |
1928 | Mikkjel Hemmestveit | Norge | Backhoppning |
1928 | Torjus Hemmestveit | Norge | Backhoppning |
1931 | Ole Stenen | Norge | Längdåkning |
1931 | Hans Vinjarengen | Norge | Nordisk kombination |
1934 | Oddbjørn Hagen | Norge | Nordisk kombination |
1935 | Arne Rustadstuen | Norge | Längdåkning |
1937 | Olaf Hoffsbakken | Norge | Nordisk kombination |
1937 | Birger Ruud | Norge | Backhoppning |
1937 | Martin Peder Vangli | Norge | Längdåkning |
1938 | Reidar Andersen | Norge | Nordisk kombination |
1938 | Johan R. Henriksen | Norge | Idrottsledare |
1939 | Lars Bergendahl | Norge | Längdåkning |
1939 | Trygve Brodahl | Norge | Längdåkning |
1939 | Sven Selånger | Sverige | Backhoppning och nordisk kombination |
1940 | Oscar Gjøslien | Norge | Nordisk kombination |
1940 | Annar Ryen | Norge | Längdåkning |
1947 | Elling Rønes | Norge | Längdåkning |
1948 | Asbjørn Ruud | Norge | Backhoppning |
1949 | Sigmund Ruud | Norge | Backhoppning |
1950 | Olav Økern | Norge | Längdåkning |
1951 | Simon Slåttvik | Norge | Nordisk kombination |
1952 | Stein Eriksen | Norge | Alpint |
1952 | Torbjørn Falkanger | Norge | Backhoppning |
1952 | Heikki Hasu | Finland | Längdåkning och nordisk kombination |
1952 | Nils Karlsson | Sverige | Längdåkning |
1953 | Magnar Estenstad | Norge | Nordisk kombination |
1954 | Martin Stokken | Norge | Nordisk kombination |
1955 | Håkon VII av Norge | Norge | Insatser för Holmenkollen |
1955 | Hallgeir Brenden | Norge | Längdåkning |
1955 | Veikko Hakulinen | Finland | Längdåkning |
1955 | Sverre Stenersen | Norge | Nordisk kombination |
1956 | Arnfinn Bergmann | Norge | Backhoppning |
1956 | Arne Hoel | Norge | Backhoppning |
1956 | Borghild Niskin | Norge | Alpint |
1957 | Eero Kolehmainen | Finland | Längdåkning |
1958 | Inger Bjørnbakken | Norge | Alpint |
1958 | Håkon Brusveen | Norge | Längdåkning |
1959 | Gunder Gundersen | Norge | Nordisk kombination |
1960 | Sixten Jernberg | Sverige | Längdåkning |
1960 | Tormod Knutsen | Norge | Nordisk kombination |
1960 | Helmut Recknagel | Östtyskland | Backhoppning |
1960 | Sverre Stensheim | Norge | Längdåkning |
1961 | Harald Grønningen | Norge | Längdåkning |
1962 | Toralf Engan | Norge | Backhoppning |
1963 | Pavel Koltjin | Sovjetunionen | Längdåkning |
1963 | Alevtina Koltjina | Sovjetunionen | Längdåkning |
1963 | Astrid Sandvik | Norge | Alpint |
1963 | Torbjørn Yggeseth | Norge | Backhoppning |
1964 | Veikko Kankkonen | Finland | Backhoppning |
1964 | Eero Mäntyranta | Finland | Längdåkning |
1964 | Halvor Næs | Norge | Backhoppning |
1964 | Georg Thoma | Västtyskland | Nordisk kombination |
1965 | Bengt Eriksson | Sverige | Nordisk kombination |
1965 | Arne Larsen | Norge | Nordisk kombination |
1965 | Arto Tiainen | Finland | Längdåkning |
1967 | Ole Ellefsæter | Norge | Längdåkning |
1967 | Toini Gustafsson | Sverige | Längdåkning |
1968 | Olav V av Norge | Norge | Backhoppning, och insatser för Holmenkollen |
1968 | Gjermund Eggen | Norge | Längdåkning |
1968 | Assar Rönnlund | Sverige | Längdåkning |
1968 | Bjørn Wirkola | Norge | Backhoppning |
1969 | Odd Martinsen | Norge | Längdåkning |
1970 | Pål Tyldum | Norge | Längdåkning |
1971 | Reidar Hjermstad | Norge | Längdåkning |
1971 | Marjatta Kajosmaa | Finland | Längdåkning |
1971 | Berit Mørdre Lammedal | Norge | Längdåkning |
1972 | Rauno Miettinen | Finland | Nordisk kombination |
1972 | Magne Myrmo | Norge | Längdåkning |
1973 | Einar Bergsland | Norge | Idrottsledare och författare |
1973 | Franz Keller | Västtyskland | Nordisk kombination |
1973 | Ingolf Mork | Norge | Backhoppning |
1974 | Juha Mieto | Finland | Längdåkning |
1975 | Oddvar Brå | Norge | Längdåkning |
1975 | Ivar Formo | Norge | Längdåkning |
1975 | Gerhard Grimmer | Östtyskland | Längdåkning |
1976 | Ulrich Wehling | Östtyskland | Nordisk kombination |
1977 | Hilkka Kuntola | Finland | Längdåkning |
1977 | Walter Steiner | Schweiz | Backhoppning |
1977 | Helena Takalo | Finland | Längdåkning |
1979 | Erik Håker | Norge | Alpint |
1979 | Raisa Smetanina | Sovjetunionen | Längdåkning |
1979 | Ingemar Stenmark | Sverige | Alpint |
1980 | Thomas Wassberg | Sverige | Längdåkning |
1981 | Johan Sætre | Norge | Backhoppning |
1983 | Berit Aunli | Norge | Längdåkning |
1983 | Tom Sandberg | Norge | Nordisk kombination |
1984 | Lars-Erik Eriksen | Norge | Längdåkning |
1984 | Armin Kogler | Österrike | Backhoppning |
1984 | Jakob Vaage | Norge | Historiker och författare |
1985 | Per Bergerud | Norge | Backhoppning |
1985 | Anette Bøe | Norge | Längdåkning |
1985 | Gunde Svan | Sverige | Längdåkning |
1986 | Brit Pettersen | Norge | Längdåkning |
1987 | Matti Nykänen | Finland | Backhoppning |
1987 | Hermann Weinbuch | Östtyskland | Nordisk kombination |
1989 | Marja-Liisa Kirvesniemi | Finland | Längdåkning |
1991 | Trond Einar Elden | Norge | Nordisk kombination |
1991 | Vegard Ulvang | Norge | Längdåkning |
1991 | Ernst Vettori | Österrike | Backhoppning |
1991 | Jens Weissflog | Tyskland | Backhoppning |
1992 | Jelena Välbe | Ryssland | Längdåkning |
1993 | Emil Kvanlid | Norge | Nordisk kombination |
1994 | Espen Bredesen | Norge | Backhoppning |
1994 | Ljubov Jegorova | Ryssland | Nordisk kombination |
1994 | Vladimir Smirnov | Kazakstan | Längdåkning |
1995 | Kenji Ogiwara | Japan | Nordisk kombination |
1996 | Manuela Di Centa | Italien | Längdåkning |
1997 | Stefania Belmondo | Italien | Längdåkning |
1997 | Bjørn Dæhlie | Norge | Längdåkning |
1997 | Bjarte Engen Vik | Norge | Nordisk kombination |
1998 | Larisa Lazutina | Ryssland | Längdåkning |
1998 | Fred Børre Lundberg | Norge | Nordisk kombination |
1998 | Harri Kirvesniemi | Finland | Längdåkning |
1998 | Aleksej Prokurorov | Ryssland | Längdåkning |
1999 | Kazuyoshi Funaki | Japan | Backhoppning |
2001 | Thomas Alsgaard | Norge | Längdåkning |
2001 | Adam Małysz | Polen | Backhoppning |
2001 | Bente Skari | Norge | Längdåkning |
2003 | Ronny Ackermann | Tyskland | Nordisk kombination |
2003 | Felix Gottwald | Österrike | Nordisk kombination |
2005 | Andrus Veerpalu | Estland | Längdåkning |
2007 | Harald V av Norge | Norge | Insatser för Holmenkollen |
2007 | Sonja av Norge | Norge | Insatser för Holmenkollen |
2007 | Simon Ammann | Schweiz | Backhoppning |
2007 | Frode Estil | Norge | Längdåkning |
2007 | Odd-Bjørn Hjelmeset | Norge | Längdåkning |
2010 | Marit Bjørgen | Norge | Längdåkning |
2011 | Ole Einar Bjørndalen | Norge | Skidskytte |
2011 | Michael Greis | Tyskland | Skidskytte |
2011 | Andrea Henkel | Tyskland | Skidskytte |
2011 | Janne Ahonen | Finland | Backhoppning |
2012 | Magdalena Neuner | Tyskland | Skidskytte |
2012 | Petter Northug Jr. | Norge | Längdåkning |
2012 | Emil Hegle Svendsen | Norge | Skidskytte |
2013 | Therese Johaug | Norge | Längdåkning |
2013 | Tora Berger | Norge | Skidskytte |
2013 | Martin Fourcade | Frankrike | Skidskytte |
2013 | Gregor Schlierenzauer | Österrike | Backhoppning |
2014 | Magnus Moan | Norge | Nordisk kombination |
2014 | Eric Frenzel | Tyskland | Nordisk kombination |
2014 | Thomas Morgenstern | Österrike | Backhoppning |
2014 | Darja Domratjeva | Belarus | Skidskytte |
2015 | Eldar Rønning | Norge | Längdåkning |
2015 | Anette Sagen[1] | Norge | Backhoppning |
2015 | Anders Bardal[1] | Norge | Backhoppning |
2015 | Kamil Stoch[1] | Polen | Backhoppning |
2016 | Noriaki Kasai[2] | Japan | Backhoppning |
2016 | Tarjei Bø | Norge | Skidskytte |
2017 | Marie Dorin Habert[3] | Frankrike | Skidskytte |
2017 | Sara Takanashi[4] | Japan | Backhoppning |
2018 | Hannu Manninen | Finland | Nordisk kombination |
2018 | Charlotte Kalla[5] | Sverige | Längdåkning |
2018 | Prinsessan Astrid av Norge[6] | Norge | För sin insats för Holmenkollen och Skidåkning |
2018 | Kaisa Mäkäräinen[7] | Finland | Skidskytte |
2021 | Maren Lundby | Norge | Backhoppning |
2021 | Johannes Thingnes Bø | Norge | Skidskytte |
2021 | Dario Cologna | Schweiz | Längdåkning |
2021 | Johannes Rydzek | Tyskland | Nordisk kombination |
2022 | Tiril Eckhoff | Norge | Skidskytte |
2022 | Marte Olsbu Røiseland | Norge | Skidskytte |
2022 | Johannes Høsflot Klæbo | Norge | Längdåkning |
2022 | Jørgen Graabak | Norge | Nordisk kombination |
2023 | Maiken Caspersen Falla | Norge | Längdåkning |
2023 | Stefan Kraft | Österrike | Backhoppning |