Duitstalige Gemeenschapsverkiezingen 2024
Duitstalige Gemeenschapsverkiezingen 2024 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Grootste partij per kieskanton. | |||||||
Datum | 9 juni 2024 | ||||||
Land | België | ||||||
Te verdelen zetels | 25 | ||||||
Opkomst | 87,39% | ||||||
Resultaat | |||||||
Grootste partij | ProDG | ||||||
Nieuwe regering | Paasch III | ||||||
Vorige regering | Paasch II | ||||||
Opvolging verkiezingen | |||||||
| |||||||
|
Op zondag 9 juni 2024 worden in de Belgische Duitstalige Gemeenschap verkiezingen voor het Parlement van de Duitstalige Gemeenschap gehouden. Deze vallen samen met de Vlaamse, Waalse, Brusselse, federale en Europese verkiezingen.
Vooraf
Na de verkiezingen van 2019 vormden ProDG, de SP en PFF de Regering-Paasch II onder leiding van ProDG'er Oliver Paasch.
Kandidaten
Lijsttrekkers
Partij | Lijsttrekker | |
---|---|---|
CSP | Jérôme Franssen[1] | |
Ecolo | Fabienne Colling[2] | |
ProDG | Oliver Paasch[3] | |
PFF | Gregor Freches[4] | |
Vivant | Michael Balter | |
SP | Antonios Antoniadis[5] |
Overige lijsten:
- Liste24.dg: Gerhard Schmitz
- HUPPERTZ+CO: Jolyn Huppertz
Kandidatenlijsten
Plaats | CSP | Ecolo | PFF | ProDG | SP | Vivant | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Effectieven | |||||||
1 | Jérôme Franssen | Fabienne Colling | Gregor Freches | Oliver Paasch | Antonios Antoniadis | Michael Balter | |
2 | Patricia Creutz-Vilvoye | Andreas Jerusalem | Evelyn Jadin | Lydia Klinkenberg | Mechtilde Neuens | Elena Peters | |
3 | Steffi Pauels | Isabelle François | Ralph Schröder | Ewald Gangolf | Björn Klinkenberg | Alain Mertes | |
4 | Marcel Henn | René Janssen | Gerhard Löfgen | Liesa Scholzen | Kirsten Neycken-Bartholemy | Diana Stiel | |
5 | Lukas Teller | Clara Falkenberg | Shayne Piront | José Grommes | Lothar Faymonville | Marco Hoffmann | |
6 | Pascal Arimont | Walther Collubry | Frederik Wertz | Freddy Cremer | Deby Bollig | Andreas Meyer | |
7 | Etienne Simar | Lina Neuens | Sacha Brandt | Elke Comoth | Manuel Dollendorf | Sven Carl | |
8 | Anne-Marie Hermann | Philipp Schröder | Dajana Collignon-van Beek | Kathy Elsen | Michelle Jost | Sabine Jacobs | |
9 | Saskia Langer | Denisa Ibrahimović | Daniel Müller | Lisa Göbbels | Evelyne Cappaert | Bruno Tumelero | |
10 | Michael Johnen | Stephan Noël | Yvonne Christmann | Patrick Laschet | Dirk Laschet | Reinold Ritter | |
11 | Elena Theissen | Claudine Demonthy | Donovan-Jason Niessen | Alain Stellmann | Yvonne Vonhoff | Patrick Severin | |
12 | Dominique Dorr | Michael Hennes | Nicole Enders-Buchmann | Stephan Wiesemes | Patrick Scholl | Jasmin Schäfer | |
13 | Marina Schwall | Véronique Wetzelaer | Christoph Heeren | Raymond Heiners | Kim Rauw | Arlette Kreps | |
14 | Berthold Neissen | Rainer Hintemann | Verena Posch | Marc Komoth | Darinka Theissen | Monique Mertens | |
15 | Naomi Renardy | Maria Dahmen | Melanie Clos | Nisha Henning | Caroline Hagelstein | Christoph Theis | |
16 | Serge Emontspohl | Michael Dahlen | Alice Vanloffelt | Christiane Hoffmann | Marco Pauels | Gaby Olbertz | |
17 | Belinda Geiben | Isabel Pitz | Michael Heck | Marc Wagner | Zoé Van Leendert | Daniela Nix | |
18 | Sven Leufgen | Lars Brüll | Nicole Potiuk | Karin Messerich | James Wagner | Roswitha Mertes | |
19 | Sally De Bruecker | Line Lerho | Manuel Jodocy | Inge Schommer | Patrick Jennes | Roxane Baumgarten | |
20 | Frédéric Heuze | Berthold Müller | Katja Kreins | Stephanie Mertes | Jörg Lentzen | Raphael Tangeten | |
21 | Hansi Krings | Sabine Dreuw | Patrick Thevissen | Carina Schröder | Sonja Cloot | Mireille Schneiders | |
22 | Frédéric Marenne | Pascal Brüll | Doris Schaus | Alfons Velz | Jonny Deliege | Christel Meyer | |
23 | Silke Frantzen | Patricia Brasseur | Christoph Gentges | Thao Haas | Ilona Wetzels-Beckers | Myriam Deraideux | |
24 | Iris Lampertz | Hans Niessen | Christine Mauel | Leon Falkenberg | Patrick Spies | Bruno Peters | |
25 | Joky Ortmann | Inga Voss-Werding | Michael Scholl | Daniel Hilligsmann | Charles Servaty | Tony Brusselmans | |
Bron |
Uitslagen
Partij | 2024 | 2019 | Verschil | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
stemmen | % | zetels | stemmen | % | zetels | % | zetels | ||
ProDG | 11.654 | 29,10 | 8 / 25 | 9.146 | 23,33 | 6 | 1,13 | 2 | |
CSP | 7.920 | 19,78 | 5 / 25 | 9.069 | 23,14 | 6 | -1,72 | 1 | |
Vivant | 5.700 | 14,23 | 4 / 25 | 5.807 | 14,81 | 3 | 4,20 | 1 | |
SP | 5.473 | 13,67 | 3 / 25 | 5.820 | 14,85 | 4 | -1,23 | 1 | |
PFF-MR | 4.817 | 12,03 | 3 / 25 | 4.454 | 11,36 | 3 | -4,18 | = | |
Ecolo | 3.644 | 9,10 | 2 / 25 | 4.902 | 12,51 | 3 | 2,96 | 1 | |
Overige[* 1] | 839 | 2,09 | 0 / 25 | 432 | 1,15 | ||||
Totaal Geldig | 40.047 | 100 | 25 | 39.198 | 100 | 25 | 4,04 | 0 | |
Blanco & Ongeldig | 3.346 | 7,71 | 3.305 | 7,78 | -42,54 |
- ↑ HUPPERTZ+CO: 666 stemmen; 1,66% / Liste24.dg: 173 stemmen; 0,43%
Verkozenen:
- Oliver Paasch (ProDG, 7.120)
- Michael Balter (Vivant, 2.747)
- Antonios Antoniadis (SP, 2.727)
- Jérôme Franssen (CSP, 2.599)
- Pascal Arimont (CSP, 2.270)
- Lydia Klinkenberg (ProDG, 1.628)
- Liesa Scholzen (ProDG, 1.622)
- Fabienne Colling (Ecolo, 1.506)
- Gregor Freches (PFF, 1.393)
- José Grommes (ProDG, 1.373)
- Steffi Pauels (CSP, 1.262)
- Patricia Creutz-Vilvoye (CSP, 1.227)
- Alain Mertes (Vivant, 1.130)
- Freddy Cremer (ProDG, 1.113)
- Evelyn Jadin (PFF, 1.087)
- Ewald Gangolf (ProDG, 998)
- Elena Peters (Vivant, 942)
- Diana Stiel (Vivant, 940)
- Elke Comoth (ProDG, 792)
- Kathy Elsen (ProDG, 766)
- Marcel Henn (CSP, 739)
- Andreas Jerusalem (Ecolo, 734)
- Björn Klinkenberg (SP, 572)
- Ralph Schröder (PFF, 419)
- Mechtilde Neuens (SP, 334)
Bronnen, noten en/of referenties
|