2016 IBU Open European Championships
The 23nd IBU Open European Championships were held in Tyumen, Russia from February 24 to February 28, 2016.
There were total of 8 competitions: single mixed relay, relay mixed, sprint women, sprint men, pursuit women, pursuit men, mass start women and mass start men.
Schedule of events
The schedule of the event stands below. All times in CET.
Date | Time | Event |
---|---|---|
February 24 | 11:00 | Single Mixed Relay |
14:00 | Relay Mixed | |
February 25 | 11:00 | Sprint Women |
14:00 | Sprint Men | |
February 27 | 10:00 | Pursuit Women |
13:00 | Pursuit Men | |
February 28 | 10:00 | Mass Start Women |
13:00 | Mass Start Men |
Results
Men's
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Men's 10 km sprint Details | Evgeniy Garanichev Russia | 23:40.3 (0+1) | Henrik L'Abée-Lund Norway | 23:45.3 (0+0) | Anton Babikov Russia | 23:50.0 (0+0) |
Men's 12.5 km pursuit Details | Anton Babikov Russia | 30:01.5 (0+0+0+1) | Evgeniy Garanichev Russia | 30:01.6 (0+0+0+1) | Florian Graf Germany | 30:47.5 (1+0+1+0) |
Men's 15 km mass start Details | Florian Graf Germany | 38:20.5 (0+1+0+0) | Jaroslav Soukup Czech Republic | 38:24.6 (0+1+0+0) | Vladimir Iliev Bulgaria | 38:29.5 (0+1+1+0) |
Women's
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Women's 7.5 km sprint Details | Nadine Horchler Germany | 21:53.0 (0+1) | Karolin Horchler Germany | 22:05.7 (0+0) | Annika Knoll Germany | 22:21.5 (0+0) |
Women's 10 km pursuit Details | Nadezhda Skardino Belarus | 30:01.7 (0+0+0+2) | Karolin Horchler Germany | 30:09.1 (1+0+1+0) | Ingrid Landmark Tandrevold Norway | 30:15.8 (0+1+2+0) |
Women's 12.5 km mass start Details | Luise Kummer Germany | 36:05.1 (1+0+0+1) | Paulína Fialková Slovakia | 36:13.1 (2+0+1+0) | Ingrid Landmark Tandrevold Norway | 36:16.4 (1+0+2+1) |
Mixed
Event | Gold | Silver | Bronze | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Single mixed relay Details | Russia Victoria Slivko Anton Babikov Victoria Slivko Anton Babikov | 36:59.0 (0+0) (0+0) (0+0) (0+0) (0+0) (0+0) (0+2) (0+2) | Germany Luise Kummer Matthias Dorfer Luise Kummer Matthias Dorfer | 37:36.9 (0+2) (0+1) (0+1) (0+1) (0+1) (0+0) (0+1) (0+0) | Norway Ingrid Landmark Tandrevold Vetle Sjåstad Christiansen Ingrid Landmark Tandrevold Vetle Sjåstad Christiansen | 37:51.7 (0+0) (0+2) (0+0) (0+1) (0+0) (0+2) (0+0) (0+1) |
2 x 6 + 2 x 7.5 km relay Details | Russia Anastasia Zagoruiko Olga Iakushova Matvey Eliseev Evgeniy Garanichev | 1:10:56.3 (0+2) (1+3) (0+0) (0+0) (0+2) (0+0) (0+1) (0+1) | Slovakia Paulína Fialková Jana Gereková Matej Kazár Martin Otčenáš | 1:10:56.4 (0+1) (0+1) (0+1) (0+0) (0+0) (0+0) (0+1) (0+1) | Norway Sigrid Bilstad Neraasen Bente Landheim Henrik L'Abée-Lund Håvard Bogetveit | 1:12:00.4 (0+0) (0+0) (0+1) (0+2) (0+3) (0+3) (0+1) (0+2) |
Medal table
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Russia (RUS) | 4 | 1 | 1 | 6 |
2 | Germany (GER) | 3 | 3 | 2 | 8 |
3 | Belarus (BLR) | 1 | 0 | 0 | 1 |
4 | Slovakia (SVK) | 0 | 2 | 0 | 2 |
5 | Norway (NOR) | 0 | 1 | 4 | 5 |
6 | Czech Republic (CZE) | 0 | 1 | 0 | 1 |
7 | Bulgaria (BUL) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totals (7 entries) | 8 | 8 | 8 | 24 |
References
- v
- t
- e
- Kontiolahti 1994
- Le Grand-Bornand 1995
- Ridnaun 1996
- Windischgarsten 1997
- Minsk 1998
- Izhevsk 1999
- Zakopane 2000
- Maurienne 2001
- Kontiolahti 2002
- Forni Avoltri 2003
- Minsk 2004
- Novosibirsk 2005
- Langdorf 2006
- Bansko 2007
- Nové Město 2008
- Ufa 2009
- Otepää 2010
- Ridnaun 2011
- Osrblie 2012
- Bansko 2013
- Nové Město 2014
- Otepää 2015
- Tyumen 2016
- Duszniki-Zdrój 2017
- Ridnaun 2018
- Raubichi 2019
- Raubichi 2020
- Duszniki-Zdrój 2021
- Arber 2022
- Lenzerheide 2023
- Osrblie 2024